Przejdź do treści
Strona główna » Czytelnia Startupowca » Jakie wskaźniki finansowe startupów SaaS są atrakcyjne dla inwestorów w 2024 roku?

Jakie wskaźniki finansowe startupów SaaS są atrakcyjne dla inwestorów w 2024 roku?

Istnieją wyrażone liczbowo podstawy do stwierdzenia, że startup SaaS działa efektywnie i jest kandydatem do dalszego wzrostu, a zatem inwestycji. Najnowsze opracowanie takich danych pochodzi z amerykańskiego raportu Notion Capital Cloud Challengers 2024. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wnioski.

Burn Multiple – wskaźnik efektywności wykorzystania kapitału na wzrost

Co mierzy? Efektywność firmy w wykorzystaniu kapitału (w tym inwestycyjnego) na poczet generowania przychodu.

Dlaczego? Aby poinformować inwestorów czy firma „pali” kapitał w zrównoważony względem jej przychodu sposób.

Jak go wyliczyć? Burn multiple = Burn kapitału netto / Nowy ARR netto.

CaC Payback – wskaźnik okresu zwrotu z nakładów na pozyskanie klienta

Co mierzy? Niezbędny czas, aby firma odzyskała środki włożone w pozyskanie klienta (CaC).

Dlaczego? Aby poinformować inwestorów o efektywnej alokacji kosztów związanych ze sprzedażą i marketingiem, w szczególności pod kątem ich skuteczności w pozyskiwaniu nowych klientów i nowego przychodu.

Jak go wyliczyć? CaC Payback = CaC / MRR * Marża brutto.

Burn rate – wskaźnik tempa spalania kapitału

Co mierzy? Tempo wydatkowania środków na utrzymanie działalności operacyjnej firmy przed uwzględnieniem dodatnich przychodów związanych ze sprzedażą.

Dlaczego? Aby poinformować inwestorów o czasie, jaki pozostał startupowi do wyczerpania dostępnych środków operacyjnych, co może również być informacją o konieczności zadbania o kolejną inwestycję.

Jak go wyliczyć? Burn rate = Kapitał na początku okresu – Kapitał na końcu okresu / Liczba miesięcy w okresie.

EBITDA – zysk z działalności operacyjnej

Co mierzy? Obejmuje ona zarówno wyniki z działalności startupu, jak i z innych obszarów, przed uwzględnieniem kosztów finansowych, podatku dochodowego oraz amortyzacji majątku trwałego materialnego i niematerialnego.

Dlaczego? Pozwala inwestorom ocenić zdolność startupu do generowania zysków operacyjnych, przy równoczesnym wyłączeniu kosztów niezwiązanych z działalnością operacyjną.

Jak go wyliczyć? EBITDA = EBIT + Amortyzacja środków trwałych (materialnych i niematerialnych).

EBIT jest to zysk otrzymywany na skutek odjęcia od przychodów z działalności podstawowej i niepodstawowej odpowiadających im kosztów, w tym również wartości odpisów amortyzacyjnych, ale bez kosztów finansowych i kosztów podatkowych.

ARR per FTE – Roczny powtarzalny przychód per osoba zatrudniona na ekwiwalent pełnego etatu

Co mierzy? Roczny, powtarzalny przychód (ARR), generowany „na głowę” osoby pracującej w startupie w pełnym wymiarze godzin (FTE).

Dlaczego? Pozwala inwestorom estymować efektywność zespołu w generowaniu przychodu. Pochodną tej estymacji jest wskazanie czy firma ma za dużo, czy za mało osób w zespole.

Jak go wyliczyć? ARR per FTE = ARR całkowity / Liczba pracowników FTE.

Zysk brutto – Roczny powtarzalny przychód per osoba zatrudniona na ekwiwalent pełnego etatu

Co mierzy? Zysk generowany przez firmę po odjęciu od przychodu wszystkich kosztów związanych z tworzeniem i sprzedażą produktu lub usługi.

Dlaczego? Pozwala inwestorom ocenić zyskowność produktu lub usługi przed doliczeniem kosztów ogólnych (overhead).

Jak go wyliczyć? Zysk brutto = Przychód – Koszt własnych sprzedaży (COGS).

Wskaźniki osiągane przez najlepszych founderów w Dolinie Krzemowej powinny stanowić drogowskaz dla wszystkich, którzy próbują zbudować efektywny biznes i mieć szansę na skuteczne poszukiwanie inwestora. Przekładają się one bowiem na zdolność startupu do wzrostu, co z kolei ma niemałe znaczenie pod kątem organizacji kolejnych rund inwestycyjnych na drodze do stania się jednorożcem.